Ako často tepovať koberec?

Často sa stretávame s otázkou, ako pravidelne by sa mal koberec, či gauč tepovať. Na jednoduchú otázku neexistuje jednoduchá odpoveď. S našimi odporúčaniami nižšie ale budete mať konkrétnejšiu predstavu. Pomôže vám to ušetriť peniaze, čas a v konečnom dôsledku chránite aj samotný koberec pred rýchlym poškodením.

Vysávanie

Pravidelné vysávanie pomôže „oddialiť“ tepovanie. Skôr, či neskôr sa mu aj tak nevyhnete. Frekvencia vysávania samozrejme závisí od úrovne znečistenia. V tabuľke vám ukážeme, ako často by ste mali vysávať a tepovať podľa rozsahu znečistenia.

Deti a alergici

V kobercoch vyskytujú plesne, organické zvyšky, vírusy ale aj baktérie. Niektoré z nich sú potenciálne nebezpečné pre deti, ktoré na koberci trávia veľa času a mnohé oblizujú hračky, či jedlo, ktoré im tam padne. Mnohé črevné a žalúdočné problémy vznikajú práve z nedostatočného čistenia koberca.

Alergici môžu trpieť, ak sa o koberec starajú len veľmi okrajovo. Prach, roztoče, peľ – to všetko sa usádza v koberci veľmi rýchlo a pri zvírení spôsobuje zdravotné komplikácie.

Naše odporúčanie: Vysávajte hneď, ako uvidíte viac nečistoty na povrchu. Ak to podceníte, nečistota sa dostane hlbšie do koberca. Pri deťoch a alergikoch odporúčame tepovací interval skrátiť o cca tretinu.

Domáci miláčikovia

Ak vlastníte psa alebo mačku, môže sa stať, že bojujete s množstvom chlpov. Pravidelné vysávanie je samozrejme na mieste a je účinné. Po istom čase sa ale stane, že chlpy sa dostanú do hĺbky koberca, naviažu ďalšiu špinu a za prispenia zvýšenej vlhkosti alebo rozliateho nápoja môžu vytvoriť ťažšie odstrániteľnú nečistotu.

Problém domácich miláčikov je, že okrem chlpov musíte počítať aj s nečistotami a alergénmi na labkách, či v srsti. Podobne, ako v prípade detí a alergikov, aj tu odporúčame skrátiť interval tepovania o tretinu.

Držte sa základného pravidla čistenia – keď špinu na koberci vidíte alebo po zdvihnutí koberca máte nečistotu na podlahe, už je zväčša neskoro a je potrebné nasadiť profesionálne tepovanie.

Naša firma má dlhoročné skúsenosti s tepovaním kobercov, sedačiek. Obráťte sa na nás, ak hľadáte profesionálov, pre ktorých je tepovanie denná rutina.