Veľké jarné umývanie okien

Nadchádzajúce jarné obdobie prináša so sebou množstvo úloh spojených s údržbou domu a prípravou na slnečné dni. Jednou z týchto úloh, ktorá môže bývať často prehliadaná, je umývanie okien.

 

Poradíme Vám, ako umyť okná jednoducho a hlavne bez šmúh:

1. Plánovanie a príprava

Predtým než začnete s umývaním okien, naplánujte si čas a zabezpečte všetky potrebné nástroje a prostriedky. To zahŕňa okenné čistiace prostriedky, handry, špongiu alebo handričku na umývanie, teplú vodu a čistič okien.

2. Umývanie rámov a parapetov

Nezabudnite aj na umývanie okenných rámov a parapetov. Použite na ne mäkkú kefku alebo handru namočenú v teplej vode a čistiacej tekutine. Tým zabezpečíte, že aj celkový vzhľad bude oveľa lepší.

3. Pomôžte si papierovými utierkami

Ich výhodou je, že nezanechávajú chĺpky ani nitky. Vďaka tomu sú tak mimoriadne účinné na leštenie, nakoľko výborne sajú vodu.

4. Správne zvolenie čistiaceho prostriedku

Pri výbere čistiaceho prostriedku na okná dbajte na to, aby bol šetrný k povrchom a nezanechával nežiaduce škvrny alebo zvyšky. Existuje mnoho komerčných čističov určených priamo na okná, ale môžete použiť aj domáce riešenia, ako je zmiešanie octu s vodou. Tento trik poznali už naše babičky. Do 5 litrov vody nalejte 2 decilitre octu. Okná tak účinne odmastí a vráti im lesk.

5. Dbajte na správnu techniku umývania

Pri umývaní okien postupujte od vrchu nadol, aby ste predišli odtokom čistiaceho roztoku na už čisté plochy. Používajte pohyby v kruhoch alebo zhora nadol, aby ste dosiahli čo najlepší výsledok. Nezabudnite pravidelne žmýkať handru alebo špongiu v čistej vode, aby ste predišli rozširovaniu špiny.

6. Nebojte sa použiť gumenú stierku

Zvážte recykláciu a darovanie vecí, ktoré už nepotrebujete. Mnoho vecí môže byť darovaných, vďaka čomu udržíte svoj dom čistejší a pomôžete ostatným ľuďom, ktorí si také veci nemôžu dovoliť.

7. Dokončenie a sušenie

Po umytí okien použite čistú handru na dolepenie povrchu a zabránenie zanechania škvŕn. Nechajte okná voľne vetrať, aby sa rýchlejšie vysušili a minimalizovali sa škvrny. Hlavne neumývajte okná, ak na ne páli slnko, alebo je vonku príliš teplo. Bude o to náročnejšie docieliť čisté okná bez šmúh kvôli rýchlemu schnutiu vody.

Jarné umývanie okien môže byť náročnou úlohou, vyžaduje si totiž určitý čas a nezanedbateľné úsilie. No výsledkom je domov s čistými a jasnými oknami. Ak sa vám však zdá, že na túto prácu nemáte čas, neváhajte a zverte ju do našich rúk. My sa postaráme o vaše okná tak, aby boli dokonale čisté a bez šmúh, zatiaľ čo vy si užijete voľný čas naplno. S našimi skúsenými profesionálmi je umývanie okien jednoduchšie ako kedykoľvek predtým.

Alebo